EDİRNE LALAPAŞA İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Alo 191 Uyuşturucu ile Mücadele Danışma ve Destek Hattı...

Alo 191 Uyuşturucu ile Mücadele Danışma ve Destek Hattı...

https://alo191uyusturucu.saglik.gov.tr/

ALO 191 Uyuşturucu ile Mücadele Danışma ve Destek Hattı, uyuşturucu ile ilgili danışma ve destek hizmetlerinin doğrudan verildiği, kişiye uygun gerekli yönlendirmelerin yapıldığı, konuya ilişkin 7/24 danışmanlık hizmeti sunulan danışma ve destek birimidir. Danışma hattımız 120 personel ile hizmet vermekte olup görev yapan personel sosyolog, psikolog, çocuk gelişim uzmanı, hemşire gibi sağlık profesyonelleri ile diğer fakülte mezunlarından oluşmaktadır.

Danışma Hattı'nda uyuşturucu kullandığını beyan eden kişilere bağımlılık risk değerlendirmesi yapılmakta, düşük ve yüksek riskli bireyler belirlenmektedir. Düşük riskli bireyler motivasyonel görüşme yapılarak aile hekimlerine, psikiyatri servislerine, öğrenci ise okulundaki rehberlik servislerine yönlendirilmektedir. Yüksek riskli bireyler ise kullandığı uyuşturucumadde hakkında bilgi verilip, tedavi için motivasyonel görüşme yapılarak psikiyatri servisine ve AMATEM'e yönlendirme yapılmaktadır. 

Acil sağlık yardımı isteyen çağrılarda ise kişilerin doğrudan 112'yi araması istenmekte, aynı zamanda kişiden gerekli bilgiler alınarak 112 ile irtibata geçilmektedir. 

Çocuklarından şüphelenen ebeveynlerden gelen aramalarda, çocuğun kullandığı madde bilgisi alınmaktadır. Yakınlarının (öğrencisi, çocuğu, eşi, komşu vb.) madde kullanımından şüphe duyan kişilere madde kullanımında görülebilecek davranış değişiklikleri, duygu durumu değişiklikleri, fiziksel etkileri hakkında bilgi verilmektedir. 

Uyuşturucu kullandığını beyan eden kişinin talep etmesi halinde operatörler aracılığıyla kendisi için en uygun polikliniklerden randevusu alınmaktadır. Randevusu alınan kişiler, geri dönüş aramalarıyla bir yıl boyunca desteklenmektedir. Danışma hattı tarafından, kişinin sisteme dâhil olmasını müteakiben tedavi sürecinde isteyen kişi 1. Hafta, 15 gün. 1. Ay, 3. Ay, 6. Ay ve 12. Ayın sonu olmak üzere yılda en az 6 defa aranarak tedavi sürecinde destek olunmaktadır. 

Cumhuriyet Caddesi Lalapaşa Hükumet Konağı Giriş Kat - 0284 321 40 02

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.