EDİRNE LALAPAŞA İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Uğur ATEŞLİ'nin 24 Kasım Öğretmenler Günü Mesajı

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Uğur ATEŞLİ'nin 24 Kasım Öğretmenler Günü Mesajı

Geçmişle gelecek arasında köprü vazifesi üstlenen, nesillerin emanet edildiği, geleceğimizin mimarı, Cumhuriyetimizin fedakâr evlatları, Kıymetli Öğretmen Arkadaşlarım,

 

Cumhuriyetimizin Kurucusu, Ülkemizin bütün öğretmenlerinin Başöğretmeni Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 24 Kasım 1928 tarihinde Millet Mektepleri Başöğretmenliğini kabul buyurmaları, kendilerine Başöğretmen unvanı verilişinin 94. Yılı vesilesiyle 1981 yılından bu yana kutladığımız "Öğretmenler Günü"nü kutlama programına hoş geldiniz, sefalar getirdiniz.

 

Bilgeliğin, gelecek nesillere ufuk açmanın, toplumları karanlıktan aydınlığa çıkarmanın, değişimin, çağdaşlığın, güvenin, başarının, hoşgörünün, dayanışmanın, sevmenin, saymanın, hayatı fark etmenin, kendini gerçekleştirmenin öğrenmenin, öğretmenin, geçmişin, geleceğin imzasıdır öğretmen...

 

Öğretmenlik, insanlık tarihinin en önemli mesleğidir. Öğretmenlik mesleği, her şeyden önce bir ideal, gaye ve bir hizmet mesleğidir. Bir öğretmenin en önemli özelliği, sevgi dolu yüreği ve adanmışlık ruhudur.

 

Sevgi dolu bir öğretmen, ışık demektir. O, yeri doldurulmaz öğretici, eserine kıymet biçilemeyen varlık, kendini tüketerek etrafını aydınlatan mum, gerçeğin ve idealin üstadı, dünyanın en büyük sorumluluğuna sahip insandır; öğretmen.

 

Saygıdeğer Meslektaşlarım,

Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün "Öğretmenler; yeni nesli, Cumhuriyetin fedakâr öğretmen ve eğitimcileri sizler yetiştireceksiniz, yeni nesil, sizin eseriniz olacaktır!" sözü bize ışık tutmaktadır.

 

Kültürün ve medeniyetin temelini eğitim öğretim oluşturur ve onun yapıcısı da öğretmendir. Kültür ve medeniyet seviyesini yükseltmiş milletlerin en temel ölçüsü öğretmen ve eğitime verdiği değer ile anlaşılmaktadır. Yarınların daha aydınlık olması, muasır medeniyetin üstüne çıkma hızımız eğitime ve öğretmene verdiğimiz değer oranında olacaktır. Bizler eğitim neferleri olarak yarınların güçlü Türkiye'sini inşa etmek için çalışıyoruz ve yorulmadan-dinlenmeden çalışmaya devam edeceğiz.

Değerli meslektaşlarım

 

Baş döndürücü bir gelişimin olduğu bir çağda yaşıyoruz. Bu değişim doğal olarak eğitim ve eğitim ile ilgili unsurları da etkilemektedir. Eğitim artık durağan bir süreç olmaktan çıkmış, sürekli sorgulanması gereken dinamik bir süreç haline gelmiştir. Öğrenciye devamlı bilgi yüklemesi yapılan klasik eğitim anlayışı artık geçerliliğini yitirmiştir. Bu anlayış yerine bireye değişen durumların gerektirdiği bilgi ve becerileri kişisel çaba ile öğrenebilme ve öğrendiklerini yaşamın özel durumlarına uygulayabilme yeteneğinin kazandırıldığı yeni bir eğitim anlayışı gelişmiştir. Öğrenciye öğrenmenin öğretildiği bu eğitim anlayışı beraberinde yeni bir öğretmen modelini de getirmektedir.

 

Yeni öğretmen modelinde öğretmen öğrencilerini ayrı ayrı bireyler olarak görür ve değer verir. Her öğrencinin ayrı bir dünya olduğu, topluma mutlaka kazandırılması gereken bir cevher olduğu bilinciyle öğrenciye yaklaşır. Öğrencilerin kalplerini kazanma adına, onlara bir şeyler öğretme adına her fırsatı değerlendirir.

 

Yeni öğretmen modelinde öğretmen her zaman sorunun değil çözümün bir parçasıdır. Olmazların, yokların, imkânsızlıkların içerisinde dahi Mustafa Kemaller, Fatihler, Mimar Sinanlar yetiştirmeyi kendisine vazgeçilmez bir hedef olarak görmelidir.

 

Yeni öğretmen modeli aynı zamanda bir Mustafa Kemal modelidir. Onun dün kara tahta başında başlattığı eğitimdeki yenileşme hareketini bugün bilgisayar ekranı karşısında devam ettirebilme şuurunda olmaktır. Yeni nesil sizin eseriniz olacaktır sözünü okuduğunda sınıfta bir öğrenciyi değil top yekün bir milleti eğittiğini, bir milletin ruh dünyasına şekil verdiğini bilecek kadar geniş bir vizyon sahibi olmanın ifadesidir.

 

Bizler eğitim camiası olarak son iki yılda dünyamızı sarsan pandemi sürecinde kendimizi yenileyerek, uzaktan da olsa çabamızla, özverimizle her eve her gönüle girerek bu sınavdan alnımızın akıyla çıktık diye düşünüyorum.

 

Her olumsuzluğu yenmek için mücadele eden; yurdumuzun her köşesinde bilimin ve bilginin meşalesini taşıyan,  fedakârca, vefakârca çalışan öğretmenlerimiz her türlü takdire fazlasıyla layıktırlar.

 

Hele görevi başında hain pusularla, kahpe kurşunlarla genç yaşta şahadet şerbetini içen öğretmenlerimiz... Yüce Rabbimizin Bakara Suresi'nin 154. Ayetinde dediği gibi... Allah yolunda öldürülenler için "ölüler" demeyin. Hayır, onlar diridirler, fakat siz bilemezsiniz

 

Evet onlar vatan uğruna, milletimizin aydınlık yarınları uğruna şehit edildiler. Yüce Rabbim görevlerini ifa ederken Şehit olan Aybüke Yalçın, Necmettin Yılmaz, Gaziantep Karkamış'taki patlamada şehit olan Ayşenur Alkan ve diğer adını sayamadığım şehit öğretmenlerimize rahmet eylesin.

 

Değerli Konuklar;

Başöğretmenimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere ebediyete intikal eden tüm öğretmenlerimizi rahmet ve minnet ile anıyor, emekli olan öğretmenlerimize mutlu ve huzurlu bir ömür diliyorum. Görevi başındaki tüm öğretmen arkadaşlarımın da tekrar Öğretmenler Günü'nü kutluyor, sağlık, mutluluklar  ve başarılar diliyorum.

 

Saygılarımla.

Merkez Mahalle / Menekşe Sokak / No1 / Lalapaşa / EDİRNE - 0284 321 40 02

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.