EDİRNE LALAPAŞA İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Kemalettin AYDIN'ın Cumhuriyet Bayramı Kutlama Mesajı

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Kemalettin AYDIN'ın Cumhuriyet Bayramı Kutlama Mesajı

 

Cumhuriyetimizin ilanının 96. Yıldönümünü Milletçe büyük bir gurur ve coşku içinde kutladığımız bu anlamlı günde, öncelikle tüm halkımızın Cumhuriyet Bayramını kutluyor, sizlere sevgi ve saygılarımı sunuyorum. 

Bugün; bize hükmeden, bizi tutsak etmeğe çalışan kuvvetlere bütün dünyanın gözü önünde meydan okuduğumuz günün yıldönümüdür.  

Yıl 1918. Anadolu taşıyla toprağıyla kan ağlıyor. Anadolu insanında bir sessizlik, bir durgunluk? Elde hiçbir şey yok; ne top, ne tüfek ne de derli toplu bir kuvvet. Yara derin, şartlar ağır. Anadolu insanı her şeyini yitirmiş ama umudunu yitirmemiştir.

            Bu millet her şeyi yapabilirdi; yeter ki kendine bir ışık bulsun. İşte bu ışık İstanbul'dan 16 Mayıs 1919'da  bir ecel teknesine binerek Karadeniz'e açılır. 19 Mayıs 1919'da Samsun ufuklarında doğan bu güneş, dalga dalga tüm Anadolu'ya yayılır. 

Anadolu'dur bu, teslim olur mu düşmana. Bu topraklar bin yıllık kardeşliğe alışıktır da alışmamıştır teslimiyete, tutsaklığa. Her yanı destan kokan bu topraklarda henüz son destan yazılmamıştı. 

            Bir heyecan kaplıyor Anadolu'yu. Küreklerden, kazmalardan yapıyor silahlarını. Bir mücadele başlıyor. Ölüm kalım mücadelesi bu. Herkes sarı saçlı, mavi gözlü bir kumandanın arkasında? Dişiyle, tırnağıyla canıyla kanıyla  katılıyor bu mücadeleye. Herkeste aynı inanç, aynı duygu? Dillerde tek bir söz var: "Ya İstiklal Ya ölüm!" 

                Bizi tutsak etmek isteyen güçler başarılı olamaz; çünkü Anadolu; elleri nasırlaşmış, yüreği tunçlaşmış, vatan vatan diye erkeğinin yanında  kundaktaki çocuğu ile cepheden cepheye koşan anaların yurdudur. Çünkü Anadolu; özgürlük için kanlarını düşünmeden dökenlerin, canlarını hiçe sayanların, düşmanın topuna güllesine göğsünü siper edenlerin  yurdudur. 

               Takvimlerin 29 Ekim'i gösterdiği gün ilan edildi cumhuriyet. Türkiye Cumhuriyeti, eşsiz kahraman Atatürk'ün Türk ulusu ile gerçekleştirdiği en seçkin eseridir. 1923 yılında ilan ettiği Cumhuriyet,  Milletimize verilmiş en büyük miras ve vazgeçilmez bir değerdir. Bize düşen görev cumhuriyetimize sahip çıkmaktır. Mustafa Kemal Atatürk: "Ey yükselen yeni nesil! İstikbal sizsiniz. Cumhuriyeti biz kurduk, onu yükseltecek ve yaşatacak sizsiniz." demiştir.                

            Yaşadığımız bu zorlu coğrafyada dün olduğu gibi bugün de var olabilmenin, büyümenin, güçlü ve mutlu olabilmenin temel koşulu cumhuriyetimize sahip çıkmaktan, birlik ve beraberlik bilincine sahip olmaktan geçmektedir.

            Bu duygu ve düşüncelerle, Cumhuriyetimizin 96. Kuruluş yıldönümünü bir kez daha kutluyor, Cumhuriyetimizin Kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ü, silah arkadaşlarını, bu toprakları vatan yapan aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi sonsuz minnet, şükran ve rahmetle anıyorum.

            Cumhuriyetimizin 96. Kuruluş yıldönümü kutlu olsun.

                                                                                                                      Kemalettin AYDIN

                                                                                                                 İlçe Milli Eğitim Müdürü

Cumhuriyet Caddesi Lalapaşa Hükumet Konağı Giriş Kat - 0284 321 40 02

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.